Wybór grzejnika do domu

Kwestia wyboru grzejników to jeden z dylematów, przed którym stoją osoby zakładające bądź zmieniające ogrzewanie w domu lub w mieszkaniu. W zależności od zasobów pieniężnych, którymi dysponujemy możemy wybrać odpowiedni dla swojej kieszeni grzejnik.

Grzejniki czy kaloryfery – czy są różnice?

grzejnikKilkanaście lat temu na rynku nie było zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o grzejnik. Dzisiaj już każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego zarówno do wystroju wnętrza jak i posiadanych oszczędności. Stosowane kiedyś kaloryfery żeliwne jeszcze możemy dziś spotkać w niektórych domach. Mają one swoich zwolenników zwłaszcza wśród starszego pokolenia – oni bowiem twierdzą, że kaloryfer żeliwny szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje ciepło. Budując dziś dom czy decydując się na wymianę instalacji grzewczej musimy pamiętać, że kaloryfery żeliwne zostały wyparte przez grzejniki: aluminiowe, stalowe, a te jeszcze dzielą się na członowe i płytowe. To, na jaki się zdecydujemy, tak naprawdę zależy od nas samych. Dostępne są już nawet grzejniki w różnych kolorach, które mogą być także ozdobą dla wnętrza naszego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nowoczesne grzejniki mają wiele zalet, jednak praktycznie po każdym sezonie zimowym zauważymy na ścianie, do której przymocowany jest grzejnik, ciemne smugi, które spowodowane są uwalniającym się ciepłem. Dobrze też wystrzegać się suszenia na nich prania, co zwykle często zdarza się nam zimą.

Wybór odpowiedniego grzejnika to kwestia dyskusyjna. Jednak oferta jest naprawdę duża i decydując się na wymianę samych grzejników nie trzeba już wymieniać całej instalacji, z rurkami włącznie. Oczywiście ze względów estetycznych obecnie dokonuje się podłączeń grzejników poprzez rozprowadzanie rur w ścianach.